Jak to jest być obcokrajowcem w Chinach


Możesz kopiować zachowanie Chińczyków i charkać głośno na ulicy. Możesz chodzić tyłem w ramach ćwiczeń, lub wyprowadzać ptaszka w klatce na spacer. Możesz jeść pierogi na śniadanie i zapijać to sokiem z fasoli.Możesz ubierać swojemu dziecku spodnie z dziurą na dupie lub wyjść sobie do parku w towarzystwie przenośnej maszyny do karaoke, a i tak do końca swoich dni pozostaniesz dziwadłemMyślisz że nauczenie się biegle chińskiego sprawi że będziesz bardziej chiński? Da to raczej odwrotny efekt – będziesz jeszcze większym dziwadłem! Rozwalisz system w którym wszystko musi być idealnie uporządkowane.


Jeśli nie znasz chińskiego, po kilku godzinach z pewnością utkwi Ci w pamięci słowo “laowai”, czyli obcokrajowiec. Próbowałem nawet kiedyś liczyć ile razy usłyszę to słowo podczas sobotniej wycieczki po Pekinie. Po 30-stym razie odechciało mi się liczyć. Jestem inny i nic tego nie zmieni. Pozostaje się do tego przyzwyczaić. A do czego dokładnie❓


Do fotek 📷


Jeśli omijasz atrakcje turystyczne, przez cały dzień możesz nie spotkać żadnego obcokrajowca. Ale spotkasz za to ogromne ilości Chińczyków, dla których to Ty będziesz główną atrakcją dnia. Przyzwyczaj się do zdjęć robionych z ukrycia. Lub zdjęć robionych prosto w twarz bez żadnego pytania. A może chcesz pozbyć się nadmiaru wolnego czasu? To zgódź się na fotkę z chińską rodziną.Gwarantuję Ci że na jednej się nie skończy. Babcie, prababcie, dziadki, pradziadki, ciotki, wujki – każdy chce mieć osobną. Czasem też potrafią wcisnąć Ci jakiegoś niemowlaka na ręce. Że krzywo wyszło i trzeba zacząć wszystko od nowa? No dobrze … A jeszcze jedno z babcią i ciocią razem? A proszę bardzo! Znowu krzywo? A że jeszcze innym aparatem? Wpadłem w ramiona ośmiornicy!


Do tego że ciągle jesteś obserwowany 😳


Jesteś inny więc przyciągasz uwagę. W Chinach białe jest piękne a czarne brzydkie. Nikt nie ukrywa tu swych opinii, które w większości wypadków są w tym kraju jednolite. Przyzwyczaj się że ludzie będą Ci się bacznie przyglądać – szczególnie w miejscach w których nie masz ochoty żeby ktoś Cię oglądał, np. w pisuarze 🚽.


Pamiętam gdy w autobusie czytałem moją pierwszą książkę po chińsku – uproszczoną wersję “Podróży do Wnętrza Ziemii” złożoną maksymalnie z 1000 krzaczków. Nigdy więcej nie popełnię tego błędu. Nie da rady się skupić. Jedna babcia nawet zaczęła mi przewracać kartki w książce. Potem spojrzała mi prosto w oczy i uśmiechnęła się szeroko, ukazując liczne braki w uzębieniu.Do tego że czasem może “zabraknąć” dla Ciebie miejsca w hotelu 🏠


Niektóre hotele w mniejszych miastach wolą Cię nie wpuścić niż zaprzątać sobie Tobą głowę. Jesteś dla nich kłopotem. Nie znają Twojego języka, nie lubią obcokrajowców lub mają zły dzień. Nie kłóć się wtedy – poszukaj innego miejsca.


Do biurokracji wobec obcokrajowców 🖊


Chiny mają wszystko pod kontrolą. Szczególnie jeśli jesteś laowai. Przygotuj się na stres związany z biurokracją. Chcesz wysłać pieniądze z Chin do Polski? To lepiej zarezerwuj sobie 2 godziny czasu w banku. I upewnij się że masz stos wszystkich potrzebnych dokumentów – oraz podwójną kopię tego stosu.

Przyzwyczaj się też że po KAŻDYM przylocie do Pekinu będziesz musiał iść na komendę policji aby się zameldować 👮.Takie mają zasady, które chcąc czy nie chcąc trzeba zaakceptować.Przyzwyczaj się że na imprezach będziesz w centrum uwagi


Jeśli masz chińskich przyjaciół, nie unikniesz zaproszeń na pogrzeby, urodziny, awanse, rocznice i śluby. “Czy lubisz Chiny” i “Za co lubisz Chiny” jest tam standardowym pytaniem. Odpowiedź może być tylko jedna – chyba że chcesz wyjść na niegrzecznego ignoranta. Najlepiej rozpływaj się na temat piękna Chin. Przesadzaj przy tym ile wlezie, a będą Cię za to uwielbiać! Mów o największych górach, najpiękniejszych kobietach, mega przystojnych i silnych facetach, o najpyszniejszym jedzeniu na całym świecie. I oczywiście o tym jak Chiny się szybko rozwijają.

Kategorie: Podróże

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *