Mógłbym spędzić cały dzień, szukając dowodów na obalenie tej tezy, ale … po co? Jeśli język polski jest Twoim językiem ojczystym, dostałeś w gratisie najlepszą podstawę do opanowanie języka naszych somsiadów.


Na zachętę do nauki dostajesz około 20-30% zrozumienia tekstu mówionego. Jeśli masz dobry słuch to może nawet troszeczkę więcej. Jeśli dodatkowo pouczysz się słownictwa, dodatkowych literek, zaczniesz słuchać czeskiego radia i telewizji, Twój poziom rozumienia poszybuje w zawrotnym tempie.20-30% bez ani jednej sekundy nauki? To bardzo dużo. Żeby tak dobrze rozumieć czeski, przeciętny Chińczyk 🇨🇳potrzebowałby setek godzin nauki. Niesprawiedliwe? Każdy ma w życiu jakąś przewagę. 🇪🇸 Hiszpan bez większego problemu zrozumie portugalski, Szwed norweski, a Niemiec holenderski. W pewnym momencie jednak cwaniakowanie się kończy i przychodzą takie kwiatki: 


Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh brd skrz vrch smrk v čtvrť srn krč. 

Co to kurła ma być! Czy Twoje dziecko dorwało się do klawiatury? Przecież w tej zbitce nie ma samogłosek!


Oczywiście nikt o zdrowych zmysłach nie opowiada zbyt często o głupim, pijanym  wilku uciekającym dumnie przed mgłą, ale ten przykład pokazuje że może jednak trzeba trochę zakasać rękawy żeby wyjść ponad poziom “szmaticzku na paticzku”. Do tego dochodzą jeszcze czescy fałszywi przyjaciele, czyli słowa które nie do końca znaczą po czesku to samo co po polsku. 🇨🇿🇵🇱Nie radziłbym mówić do Czechów że szukamy dziecka w sklepie. Mogło by się to skończyć wizytą w prokuraturze.  Pisałem o tym w osobnym artykule:
https://travellingteachers.pl/2020/05/28/myslisz-ze-rozumiesz-czeski-to-lepiej-uwazaj/


Im dalej w las, tym więcej drzew. Jeśli myślisz o “czymś więcej” z czeskim, musisz dać sobie kopa w dupę i trochę przysiąść do nauki. W pewnym momencie nasza polskość nie wystarczy. Chcesz dorwać się do czeskiej literatury lub aktywnie uczestniczyć w rozmowach Twoich kumpli Czechów? W życiu nie ma nic za darmo. Chociaż gratisy czasem się trafiają, np. 20% -30% obniżki czasu. Nic tylko brać!

Kategorie: Języki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *