Niełatwo jest się przestawić na zupełnie inny system edukacji. Wiedzą o tym nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. Oto kilka ciekawostek prosto z angielskiego gimnazjum!


1) NARZEKANIE NA SŁABE ZAROBKI 

Już chyba gdzieś to słyszałem … Nauczyciele w Anglii nie zarabiają kokosów, a system podwyżek nie wszędzie jest sprecyzowany. Zależy od stażu pracy, wyników uczniów i wielu innych czynników. To wręcz idealny powód do narzekania, a rozmowa o tragicznej wręcz sytuacji finansowej belfrów i angielskiego systemu edukacji jest drugim najważniejszym tematem rozmów w staff roomach. Pierwszy to uczniowie … Ci najgorsi oczywiście!


2) WYWIADÓWKI 


Na wywiadówki, zwane parents evening, uczniowie przychodzą tu z rodzicami. Co więcej, kilka razy zdarzyło mi się widzieć samych uczniów! W przeciwieństwie do Polski, nauczyciel wychowawca nie jest wodzirejem, prowadzącym całe wydarzenie. Podczas wywiadówek w Anglii, rodzice spotykają się z KAŻDYM nauczycielem po kolei. Często wywiadówki odbywają się w salach gimnastycznych, gdzie wszyscy nauczyciele są zebrani w jednym miejscu. Wygląda to jak festival EXPO, gdzie przy każdym stoisku spędzasz 5-10 minut i przechodzisz do kolejnego. Spore zamieszanie, sporo hałasu i sporo informacji do przekazania w tak krótkim czasie!


3) W INNYCH KRAJACH NAUCZYCIELE MAJĄ ŁATWIEJ 


Mit obalony. Nauczyciele w Anglii mają tyle samo meetingów, kartkówek do sprawdzenia, raportów do napisania, rodziców do poinformowania i innych przyjemności wynikających z wykonywania tego zawodu, co ich Polscy koledzy. Siedzenie do nocy i sprawdzanie zeszytów nie jest tu czymś niezwykłym.


4) OFSTED – ZMORA NAUCZYCIELI


Ofsted to angielska agencja rządowa, zajmująca się sprawdzaniem poziomu poszczególnych szkół. Urzędnicy OFSTED to tajemnicze jednostki, węszące przez kilka dni gdzie tyko się da, aby ostatecznie wystawić szkole ocenę. Oczywiście wejdą również do Twojej klasy i ocenią każdy aspekt Twojej lekcji. W ciągu trzech lat, tylko raz miałem wątpliwą przyjemność spotkania się z gestapowcem z OFSTED. Przepytywał moich uczniów, zaglądał do szafek, a nawet patrzył w moje plany lekcji.


5) OBSERWACJA LEKCJI 


“Mania chorobliwego zamykania drzwi” to choroba, której nabawiłem po 3-letniej pracy w angielskich gimnazjach. Niezapowiedziane wizytacje dyrektora, wicedyrektora, szefa wydziału językowego, nauczycielek językowych i innych osób to normalna normalność. Powody? Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nauczania, ale również nauka. Nauczyciele obserwują się nawzajem i podkradają najciekawsze pomysły. Ten aspekt jest spoko. Gorzej jednak, gdy wizyty są niezapowiedziane. Chyba nikt nie lubi gdy patrzy mu się na ręce …


6) ROK SZKOLNY W ANGLII 


Rok szkolny w Anglii składa się z trzech semestrów: wrzesień-grudzień, styczeń-kwiecień oraz kwiecień- lipiec. Pomiędzy semestrami jest tydzień przerwy. Jednak największy problem to wakacje, bo zaczynają się 20 lipca i trwają nieco ponad miesiąc.7) OBECNOŚĆ W KLASIE OBOWIĄZKOWA 

Myślisz że będziesz kombinował i pojedziesz z dziećmi na wakacje tydzień przed zakończeniem roku szkolnego? Tutaj nie wystarczy usprawiedliwienie. Szkoła może powiadomić odpowiednie służby i narobią Ci poważnych kłopotów. Możesz zostać skierowany na specjalne kursy, zwane parenting order, gdzie nauczysz się podstaw rodzicielstwa. Inną karą jest nadzór kuratora, lub wysoka grzywna, a w razie jej nie opłacenia, rodzice zostają poddani w stan oskarżenia.


8) PODZIAŁY 

Osobne klasy dla uczniów szczególnie uzdolnionych, nie są zjawiskiem niezwykłym w Anglii. Z drugiej strony rozpędu nabiera “inclusion”, czyli łączenie w jednej klasie osób wymagających szczególnej opieki razem z uczniami, którzy jej nie wymagają.


9) MUNDURKI 

W Anglii są obowiązkowe. Jednym z powodów jest bezpieczeństwo. Uczeń bez mundurka szybko rzuca się w oczy, więc łątwiej wyłapać potencjalnego dilera czy kilera. W liceach mundurki spełniają inną funkcję – każdy uczeń wygląda tak samo, dlatego znikają wszelkie podziały związane z tym jak kto wygląda.

10) TEACHING ASSISTANTS 


To takie fajne osóbki, które nie tylko pomagają indywidualnym uczniom w czasie Twojej lekcji, ale również zajmują się takimi rzeczami jak przygotowanie klasy do lekcji czy pomocy w organizacji wszelkich szkolnych eventów. Jeśli trafisz na odpowiedniego asystenta, Twoja praca będzie łatwa, lekka i przyjemna … No dobra – praca nauczyciela nigdy nie będzie łatwa i lekka. Ale z dobrym asystentem na pewno będzie lżejsza!Czy angielska trawa jest bardziej zielona? Jak wszędzie są plusy i minusy, a najlepiej jest tam, gdzie nas nie ma. Najlepiej jednak przekonywać się o pewnych rzeczach samemu.

CIEKAWE LEKCJE – PODSTAWA KLASOWEJ DYSCYPLINY – PRZECZYTAJ TUTAJ

Kategorie: Edukacja

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *