Nauka języka to żmudne zajęcie. Aby uchronić TWÓJ CZAS ⏲️, spisałem listę błędów przez które straciłem tysiące godzin, podczas mojej 20-letniej przygody z językami obcymi.


DROGA NA SKRÓTY


Co jakiś czas dostaję reklamy gównianych produktów językowych w stylu “Naucz się biegle tybetańskiego w 4 dni!”. Nawołują do wkładania sobie kabli do nosa lub klapek na oczy. Mamią głupotami że nauczysz się języka podczas snu  a po kilku takich sesjach przegadasz samego papieża!


Najgorsze w tym wszystkim że ludzie ciągle nabierają się na ten sam trik – obietnice szybkich efektów. Niestety to co przychodzi bez wysiłku jest gówno warte. Kapsułki po których schudniesz 20kg w tydzień bez ćwiczeń i diety? Kaman! Super Hiper Extra Byznesy gdzie wpłacając kasę, po tygodniu będziesz miliarderem nie robiąc nic?💰 Zapraszam na konsultacje z Dr. Aleksandrą Niedzielską, która wybije wam takie pomysły z głowy. DRÓG NA SKRÓTY NIE MA !


BRAK KONTEKSTU


Kiedy ostatnio użyłeś zdania”małpa jest pod stołem” i w jakiej dziwnej sytuacji musiałbyś się znaleść aby je wypowiedzieć? Spora część podręczników jest bazowana na podobnych przykładach, a brak kontekstu jest tam podstawą.


Żyjemy w najlepszych możliwych czasach do nauki języków. Nie musisz już wyjeżdżać do Kenii żeby pogadać z nejtiwem w języku Swahili. Wystarczy Ci Skype, Facebook i umiejętność wyklikanie “language exchange” czyli “wymiana językowa” w wyszukiwarce. Zdziwisz się ilu obcokrajowców chce się nauczyć polskiego!🇵🇱 Szczególnie mężczyzn, ale wcale im się nie dziwię. Zasada jest prosta – Ty ich uczysz polskiego, oni Ciebie angielskiego, hiszpańskiego, czy jakiego tam sobie chcesz. Przez internet oczywiście.📱 “Hellotalk language exchange” to też niezła apka działająca na zasadzie messangera. KONTEKST KONTEKST KONTEKST!!! Przecież po to uczysz się języka, żeby go używać! Znasz lepszą metodę używania języka w kontekście niż rozmowa?GRAMATYKA


Powiem szczerze że nie nigdy nie spotkałem dorosłego osobnika który mówiłby dobrze gramatycznie, omijając gramatykę szerokim łukiem. Jednak co za dużo to niezdrowo, więc teorię ODRAZU zastosuj w praktyce. Nie wiesz jak? Gadaj sam do siebie, albo stwórz wyimaginowanego przyjaciela i mów do niego poprawnie. Bądź kreatywny. I nie przejmuj się jeśli ktoś nazwie Cię świrem. Używaj języka!


NIE BĘDĘ MÓWIŁ DOPÓKI NIE BĘDĘ MÓWIŁ POPRAWNIE 


Z takim nastawieniem jesteś spalony na starcie. Ronaldo też musiał zaczynać od zera i pewnie sporo błędów popełnił zanim trafił na sam szczyt. Nie wiem ile, bo za piłką nie przepadam. Błędy eliminuje się stopniowo. Możesz znać pierdyliard słów i mieć akcent królowej Elżbiety, ale jeśli nie zaczniesz mówić byle jak w języku obcym to nigdy nie będziesz mówił poprawnie. Spójż na 2-letnie dzieci jak pięknie próbują składać zdania. One nie zastanawiają się czy mówią dobrze – one poprostu mówią. 


Sporo czasu mi zajęło zanim zacząłem zaczepiać obcokrajowców na ulicy tylko po to żeby poćwiczyć język. Oprócz kilku “nie mam drobnych”, “nie mam czasu” i “mam chłopaka” na samym starcie, większość naprawdę nie miała problemu aby pomóc. A Ty byś nie pomógł?


ALE NUDY 


Aby dojść do satysfakcjonującej biegłości (C1) potrzebujesz około 700 – 800 godzin. Zależy to oczywiście od umiejętności, samozaparcia, celu, kraju w którym mieszkasz i paru innych czynników. Jeśli masz zamiar spędzić ten czas tylko przy podręczniku,📚 to szybko się zniechęcisz. Nauka języków ma być ciekawa! Masz sporo opcji – filmy, bajki, skype, KONTAKT Z NATIVAMI, gazety, gry, aplikacje, radio, telewizja i miliard innych opcji które popchną Twoją łódkę do przodu


BRAK DETERMINACJI


Większość ludzi popełnia ten błąd i nie dotyczy to tylko języków obcych. Nie widzą szybkich efektów więc wlepka “językowy analfabeta” pozostaje w ich głowach już na zawsze.

Szkopuł w tym że jeśli ktoś nauczył się własnego języka, to nie jest tak do końca beztalenciem językowym.Brak mu poprostu podstawowych zasad i technik które dałyby mu przysłowiowego kopa w dupę. Każdy potrafi nauczyć się języka obcego. Każdy zdeterminowany oczywiście. I każdy znajdzie 30 minut dziennie. Chyba że czasem Demotywatory, FB czy Netflix są silniejsze – wiem coś o tym. No i oczywiście każdy lubi czasem krótkoterminowe przyjemności !

Nie bądź jak Grześ i nie popełniaj tych błędów! Każdy może nauczyć się języka obcego. Niestety – w życiu nie ma nic za darmo!


Kategorie: Języki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *