Gdybym miał wybrać jeden z darmowych i prostych sposobów na prostą, angażującą i świetną lekcję, wybrałbym Puzzle Tarsia. Najlepszą rekomendacją byliby moi uczniowie – od 10 lat, żaden z nich nie powiedział, że Puzzle Tarsia to nuda. A co to takiego?Generalnie sprawa polega na tym, aby połączyć ze sobą trójkąty w odpowiedni sposób. Wzory, słówka, definicje – wyobraźnia jest tu jedynym ograniczeniem, więc matematycy, geografowie, językowcy, chemicy, poloniści, biolodzy a nawet nauczycielki przedszkola będą miały pole do popisu. To idealne narzędzie do pracy w grupie! I najważniejsze – jeśli zrobisz je raz, puzzle tarsia zostaną z Tobą do końca Twojej edukacyjnej kariery.


JAK TO DZIAŁA


Jeśli uczniowie odpowiednio połączą ze sobą trójkąty, otrzymają jeden z wybranych przez Ciebie wzorów (obrazki poniżej). Metoda świetnie sprawdza się przy nauce alfabetu (łączenie liter z obrazkami), języków (łączenie obcych słów z polskimi), matematyki (łączenie krótkich zadań z odpowiedziami), czy chemii (łączenie wzorów z ich nazwą). Puzzle Tarsia tworzysz samodzielnie, ale po internecie krążą też gotowe zestawy.


KROK 1)


Wpisz w Google “Tarsia Puzzle Download”. Ja swoją ściągnąłem ze strony Hermitech Laboratory. Odpal program.

KROK 2)

Po prawej stronie widać różne kształty puzzli. Wybierz swój ulubiony.KROK 3)


Wpisz definicję, słówko lub wzór w górnym kwadracie, np. “dog”, “h2o”, “1945”. W tym poniżej wpisz odpowiednio: “pies”, “woda” lub “koniec II Wojny Światowej”. 

Widzisz numerki od 1 – 25 po prawej stronie? Super 🙂 To teraz kliknij w dwójeczkę i napisz kolejną definicję, słówko lub wzór. To samo zrób z kolejnymi numerami. UPEWNIJ SIĘ, ŻE WSZYSTKIE 25 NUMERÓW MASZ DOBRZE WYPEŁNIONE!


KROK 4)

Kliknij w OUTPUT w dolnym rogu

KROK 5)

Kliknij FILE, a następnie PRINT. Czekaj aż z drukarki wyjdą 3 strony.

KROK 6)

Teraz musisz wszystkie te trójkąty wyciąć, i opcjonalnie zalaminować, jeśli chcesz aby Tarsia starczyła Ci na wieki wieków. Oczywiście musisz wydrukować i pociąć puzzle w zależności od wielkości Twojej klasy. U mnie nad jednym zestawem pracuje 3-osobowa grupa, więc potrzebuję mniej więcej 8 setów. Sporo wycinania, ale … ROBISZ TO TYLKO RAZ! Moje puzzle, które zrobiłem na język niemiecki 9 lat temu,  były używane przez dzieci w Anglii, Hiszpanii, Chinach i Czechach. Mam nadzieję, że zabiorę je ze sobą również na Wyspę Fiji, jeśli w końcu uda mi się dostać tam pracę.

KROK 7

Podziel swoją klasę na grupy 2 lub 3-osobowe i daj im zestaw puzzli. Nawet nie musisz tłumaczyć swoim uczniom o co chodzi w tej zabawie. Gwarantuję Ci, że po kilku minutach samodzielnie to wydedukują.Wtedy dopiero zobaczysz co to znaczy zaangażowanie!


BAWCIE SIĘ DOBRZE!

Kategorie: Edukacja

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *