Z zasady nie wspieram ludzi żebrzących na ulicy, chyba że mam pewność, że tych pieniędzy potrzebują na jedzenie, a nie na alkohol. Tym razem jednak zrobiłem wyjątek …


Do rubryki “dlaczego warto uczyć się języków obcych”, można śmiało dopisać “ochrona przed natrętami”. Pewnie znasz to uczucie, gdy idziesz sobie spokojnie przez centrum dużego miasta z zamiarem dostania się z punktu A do punktu B i podchodzą do Ciebie ludziki z kartką papieru i długopisem.Obrońcy mrówek z Południowego Pakistanu, Wojownicy Walki z Globalnym Ociepleniem, czy Propagatorzy Pokoju na Świecie.No i oczywiście jegomoście dla których jesteś kierownikiem, szefuniem, czy nawet dyrektorem. Wielu z nich ma problemy ze słuchem, bo nie słyszą słowa “NIE DZIĘKUJĘ”, lub “NIE MAM DROBNYCH”.Ale Grześ wpadł kiedyś na GENIALNY POMYSŁ! A gdybym tak zaczął udawać obcokrajowca? No i się zaczęło!


Na pierwszy ogień poszedł język chiński, zastosowany na pracownikach WWF i jej charakterystycznej pandzie.


– Cześć! Ma pan dosłownie minutkę?

– 你好,你说中文?

– yyy ? Że co ?

– 再见


Działa! Fajne uczucie, gdy odkrywasz coś, co zostanie z Tobą do końca życia. Szczególnie idąc ulicami Krakowa. Czy aby napewno? 😮 – No tengo dinero – odpowiadam brodatemu facetowi, który zauważył mnie z daleka i prosił o kasę na “paliwo rakietowe”. Ten przynajmniej nie ściemnia.


– Puedes pagar con tarjeta, amigo.


Zaraz zaraz … Czy facet właśnie odpowiedział mi po hiszpańsku? Czy facet właśnie zniweczył mój misterny plan? Czy facet mnie zagiął? SYSTEM ERROR!!! Punkt B, do którego zmierzam, może poczekać.Spędziliśmy kolejne pół godziny rozmawiając o Jego historii.

Po hiszpańsku oczywiście 🇪🇸. Były wykładowca uniwersytecki. Stoczył się na samo dno przez alkohol. Nie chce innego życia, bo tak jest mu łatwiej. Przyzwyczaił się do darmowego jedzenia, do braku odpowiedzialności i życia bez pośpiechu.W głowie kotłuje mi się mnóstwo pytań, a w szczególności jedno – dlaczego on czegoś nie zmieni w swoim życiu? Przecież to takie proste! Wystarczy się umyć, znaleźć pracę i wieść normalne życie. Przecież każdy z nas by tak właśnie zrobił.


I przyszła kolejna myśl – może on wie lepiej co jest dla niego lepsze? Facet wygląda na szczęśliwego 🙂 . Tak łatwo jest oceniać ludzi z perspektywy nas samych. Dużo trudniej jednak jest spojrzeć na świat oczami kogoś, kto myśli zupełnie inaczej. NIE KAŻDY CHCE ZMIANY I NIE KAŻDY JEJ POTRZEBUJE! Jeśli ten facet chciałby coś zmienić, zrobiłby to już dawno temu. Żaden Kołcz Majk nie zdziałałby cudów, jeśli ON SAM nie podjąłby decyzji zmiany. Jeśli “od jutra” nie zamieniłby na “od dziś”.

Trzymajcie się!

Kategorie: JęzykiLifestyle

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *