Od romansów po kryminały. Od prestiżowych szkół, po zakłady penitencjarne. Od czasów dawnych, aż po współczesne. Oto najlepsze książki z nauczycielami i uczniami w roli głównej!


1.SPOSÓB NA ALCYBIADESA – EDMUND NIZIURSKI

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Niektórzy uczniowie zrobią wszystko, aby mieć dobre oceny, nie poświęcając zbyt wiele czasu na naukę. Kluczem do tego odpowiednie podejście nauczyciela. Jak twierdzą uczniowie: ” na każdego nauczyciela jest jakiś sposób”. Czy poradzą sobie również z nieporadnym nauczycielem historii, Tymoteuszem Misiakiem? Książka łatwa, lekka i przyjemna, którą czyta się … łatwo, lekko i przyjemnie.


2.DŻENTELMENI I GRACZEW dobie komputeryzacji, zmiany czekają wszystkie szkoły. Nie są one mile widziane w prywatnej akademii dla chłopców w Północnej Anglii. Pewnego razu, wydarza się coś niespodziewanego … Książka psychologiczno-kryminalna, z mnóstwem zwrotów akcji, które nie pozwolą Ci się od niej oderwać.3.FRANK MCCOURT “NAUCZYCIEL” – AutobiografiaJest to autobiograficzna książka Franka McCourta, nauczyciela, który spędził blisko 30 lat nauczając w publicznych szkołach w Nowym Jorku. Nie ma na świecie emocji, której “Nauczyciel” by nie wzbudził. Będziesz się śmiał, płakał, martwił i denerwował od pierwszej do ostatniej strony! Lektura obowiązkowa dla każdego nauczyciela, która pokazuje co to znaczy prawdziwa pasja.


4.FERDYDURKE – Witold Gombrowicz

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Ferdydurke to wybitne dzieło Witolda Gombrowicza, przetłumaczone na ponad 30 języków. To ponadczasowa powieść o poszukiwaniu siebie, więc warto wrócić do tej książki po 20 czy 30 latach, kiedy “upupienie” czy “gęba” już tak nie śmieszą.
5.PIERWSZE KOTY ROBACZYWKI – Karina Bonowicz
Bardzo lekka powieść o początkującej nauczycielce języka polskiego. Napisana dość specyficznym stylem, ale to właśnie nadaje tej powieści … tego czegoś! Czeka Cię spora dawka śmiechu i satyry z polskiego systemu edukacji.6.WCZORASZA MŁODOŚĆ – Elżbieta JackiewiczKolejna książka o nauczycielce języka polskiego. Tym razem akcja dzieje się latach 30-stych ubiegłego wieku. Główna bohaterka, Ewa Witkowska to idealistyczna nauczycielka, zamknięta w sztywnych ramach systemu oświaty. Jeśli lubisz wiedzieć jak wyglądało szkolnictwo 90 lat temu, wehikuł czasu masz na wyciągnięcie ręki.


7.MATYLDA – Roald Dahl


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Dyrektorka, która w wolnych chwilach rzuca uczniami na odległość. Rodzice, którzy są wiecznie zajęci oglądaniem telewizji. Genialne dziewczynka, która przeczytała wszystkie książki z biblioteki i ma zamiar zrobić nieco porządku w świecie dorosłych! Świetna książka Roalda Dahla (Willy Wonka i Fabryka Czekolady), która otrzymała status legendarnej.
8. NAUCZYCIEL Z PRZEDMIEŚCIA – E. R. BraithwaiteZnamy film o tym tytule, ale czy wiemy, że jest bazowany na książce? Mark Thackeray to czarnoskóry inżynier, szukający pracy w swoim zawodzie. Dziwnym zrządzeniem losu, Thackeray dostaje pracę nauczyciela matematyki w londyńskiej szkole o wątpliwej renomie. 9. BUSZUJACY W ZBOŻU –  J. D. Salinger


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Holden Caufield to 16-latek, który nie potrafi znieść otaczającej go głupoty i decyduje się na ucieczkę. Jego perypetie w Nowym Jorku są opisane zabawnym językiem, jednak wsiąkając w lekturę, coraz bardziej dostrzegamy głębszy sens tej ucieczki. Upadek amerykańskiego społeczeństwa, krytyka kultury masowej i ogólna obłuda świata – to główne wątki tej powieści.


10. PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – Joan Lindsay


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Elitarna szkoła dla dziewcząt organizuje piknik w miejscu zwanym Wiszącą Skałą. Sielankową atmosferę przerywa zaginięcie kilku uczennic wraz z nauczycielką. Thriller, który stał się inspiracją filmu Petera Weira o tym samym tytule.


11. EMANCYPANTKI – Bolesław Prus


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Opowieść o smutnym losie nauczycielek walczących o swoje prawa i ich długiej drodze ku wolności. Klasyka Bolesława Prusa.


12. PROFESOR STONER – John Williams


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Miłość i głód wiedzy to główne motywy tej bestsellerowej powieści. Stoner pochodzi z biednej farmerskiej rodziny w Missouri. Podczas studiów rolniczych, wpada mu w ręce Sonet 73 Williama Shakespeara, który sprawia, że Stoner zanurza się po szyję w angielskiej literaturze. 


13. AKADEMIA PANA KLEKSA – Jan Brzechwa


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO


Adaś Niezgódka to niesforny 12-latek, który trafia do akademii prowadzonej przez ekscentrycznego nauczyciela, Ambrożego Kleksa. Jak widać, szkoła magii, czarodzieje i zaklęcia były znane w Polsce, zanim jeszcze Harry Potter podbił serca dzieci z całego świata.


14. BALSAM DLA DUSZY NAUCZYCIELA – Jack Canfield, Mark Victor Hansen

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

To zbiór opowieści ze szkolnej ławy, które chwytają za serce. Gniew, strach, śmiech, wzruszenie, smutek, radość … Wszystkich tych emocji doświadczysz, wgłębiając się w Balsam dla Duszy Nauczyciela. Idealny prezent dla KAŻDEGO nauczyciela. 


15. PAN PIP – Lloyd JonesEdukacja w czasie wojny domowej to przepis na ciekawą powieść. Akcja dzieje się na odległej wyspie w Papui Nowej Gwinei. 13-letnia Matylda pobiera lekcje u jedynego białego człowieka na wyspie, tytułowego Pana Pipa. Opowieść o wzbudzaniu pasji, osadzona w realiach dwóch, zupełnie różnych światów.


16.MADAME – Antoni Libera

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Fascynacja piękną i tajemniczą kobietą brzmi dość sztampowo. Gdy jednak czasy powieści to głęboki PRL, a owa kobieta to nauczycielka francuskiego, wszystko nabiera rozpędu. 

Powieść napisana barwnym językiem i wiernie odzwierciela klimat tamtych lat.


17. SZUKAJĄC ALASKI – John GreenPowieść podobna w swoim przekazie do “Buszującego w Zbożu”. Zbuntowana młodzież ze szkoły dla chłopców, szukająca sensu życia, przygody i pasji. Wartka akcja, prosty język, dużo humoru. Na pewno nie jest to powieść tylko dla nastolatków.


18. MIASTO I PSY – Mario Vargas Llos

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Książka peruwiańskiego zdobywcy Nagrody Nobla, Mario Vargasa Llosy, wywołała światowy boom na literaturę iberoamerkańską. Akcja powieści rozgrywa się w szkole wojskowej na przedmieściach Limy. Wolność jednostki jest tu pojęciem nieistniejącym. Nie każdy z uczniów potrafi sprostać narzuconym tu schematom. 


19. SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY – Kornel Makuszyński


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Adaś Cisowski to chłopiec obdarzony ponadprzeciętną inteligencją. Dzięki swoim zdolnościom, pomaga kolegom rozwikłać wiele “detektywistycznych” zagadek. Czy zagadka znikających drzwi, również zostanie rozwiązana przez Adasia? Kultowe dzieło Kornela Makuszyńskiego, które doczekało się kilku filmowych adaptacji.


20. STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW – Nancy H. Kleinbaum

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Czy Ty też marzyłeś, aby Twoi uczniowie weszli na krzesła i chórem zacytowali wiersz: “Kapitanie Mój Kapitanie”? John Keating to nauczyciel języka angielskiego, inspirujący młodzież do podążania za swoimi marzeniami. Nie jest to jednak mile widziane w hermetycznym środowisku, w którym najwięcej do powiedzenia mają bogaci rodzice.

ZNASZ JESZCZE JAKIEŚ INNE KSIĄŻKI? SKOMENTU TUTAJ NA FB

📚📖📕 20 KSIĄŻEK O NAUCZYCIELACH 📚📖📕 ⭐Gdybyście szukali nieco inspiracji w tych pandemicznych czasach, zrobiłem Wam listę…Posted by Travelling Teachers on Friday, 9 October 2020

ZOBACZ LISTĘ 20 FILMÓW O NAUCZYCIELACH

Kategorie: Edukacja

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *