Na szczęście nie wszystkie filmy o nauczycielach opierają się na tym opisie: “ niepozorny nauczyciel dostaje pracę w szkole o wątpliwej renomie i dzięki swojej kreatywności, zamienia zdeprawowaną młodzież w aniołków kroczących z dumą przez życie (w kierunku zachodzącego słońca oczywiście)”. Przedstawiam Ci listę 20 filmów, które dodadzą Ci nieco energii przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego!


1.HISTORIA RONA CLARKA (2006)

KLIKNIJ W RONA CLARKA, ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Niby typowe cliche – są slumsy, uliczna patologia i idealistyczna postawa nauczyciela, który wierzy, że każdy węgiel można przemienić w diament. Mimo tego, że od pierwszej sekundy wiesz jak ten film się skończy,  bardzo przyjemnie się go ogląda.


2. MŁODZI GNIEWNI (1995)


KLIKNIJ W MICHELLE ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Chyba najbardziej rozpoznawalny film o szkolnej rzeczywistości. Nie jesteś ziemianinem, jeśli nie znasz sztandarowej piosenki z tego filmu “Gangsta’s Paradise”. Główny wątek? Odpowiem typowo kobieco: “DOMYŚL SIĘ” 🙂 3. PAN OD MUZYKI (2004)

KLIKNIJ W GRUPKĘ DZIECI, ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Znowu zdeprawowana młodzież i nauczyciel bohater? A jakże! Clément Mathieu to były dyrygent, który próbuje dodać trochę polotu i finezji do szarych murów zakładu poprawczego Fond de l’Étang. Wprowadza uczniów do swego kolorowego świata, wypełnionego nutami i oktawami. Niesamowicie inspirujący film! 4. WYTAŃCZYĆ MARZENIA  – Take The Lead (2006)

KLIKNIJ W ANTOSIA, ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Film o podobnym wątku do “Pana od Muzyki”. Tym razem jednak zamiast podstarzałego, wyłysiałego i okrągłego misiaczka o niskim wzroście, dostajemy samego Antonio Banderasa, który wciela się w postać charyzmatycznego nauczyciela tańca. Głęboko wierzy, że dzięki tym zajęciom, uczniowie nauczą się szacunku, pracy w grupie i godności. 


5. NAUCZYCIEL Z PRZEDMIEŚCIA (1967)


NIESTETY DO KUPIENIA TYLKO DRUGA CZĘŚĆ 🙁 ALE TEŻ FAJNA 🙂

To już ostatni na tej liście film z gatunku zbuntowanej młodzieży. Mark Thackeray to czarnoskóry inżynier, szukający pracy w swoim zawodzie. Dziwnym zrządzeniem losu, Thackeray dostaje pracę nauczyciela matematyki w londyńskiej szkole o wątpliwej renomie. Jeśli jeszcze nie oglądałeś tego filmu, to naprawdę Ci zazdroszczę!6. STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW (1989)


KAPITANIE MÓJ KAPITANIE – KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Czy Ty też marzyłeś, aby Twoi uczniowie weszli na krzesła i chórem zacytowali wiersz: “Kapitanie Mój Kapitanie”? Ten film to klasyka gatunku i raczej nie trzeba go nikomu przedstawiać. John Keating to nauczyciel języka angielskiego, inspirujący młodzież do podążania za swoimi marzeniami. Nie jest to jednak mile widziane w hermetycznym środowisku, w którym najwięcej do powiedzenia mają bogaci rodzice.


7. CARTE BLANCHE (2015)Andrzej Chyra po raz kolejny udowadnia, że jest genialnym aktorem. W inspirowanej na faktach opowieści, wciela się w rolę nauczyciela, który ukrywa przed wszystkimi swoją postępującą utratę wzroku. Film szczególnie bliski sercom polskich nauczycieli, gdyż jest osadzony w dobrze znanych nam realiach.8. SZKOLNY CHWYT (2006)


KILKNIJ ABY PRZEJSC DO CENEO (TYLKO PO ANGIELSKU)

Tym razem nie mamy do czynienia z patologiczną młodzieżą, ale z nauczycielem. Dan Dunne grany przez Ryana Goslinga (tego przystojniaka z filmu “Pamiętnik”), jest daleki od ideału nauczyciela. Osobiste problemy z narkotykami i alkoholem doprowadzają do problemów w życiu zawodowym. Szkolny chwyt to niesłodzona opowieść o ideałach w starciu z brutalną rzeczywistością. 9. UŚMIECH MONY LIZY (2003)


KLIKNIJ W MONA LIZĘ, ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Babska wersja “Stowarzyszenia Umarłych Poetów”. Katherine Watson (Julia Roberts), nauczycielka historii sztuki, uświadamia  swoje uczennice w przekonaniu, że życie kobiety nie kończy się na małżeństwie i rodzeniu dzieci. 10. PRZEDSZKOLANKA (2018)


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Opowieść o przelewaniu niespełnionych ambicji nauczycielki przedszkola na swego 5-letniego ucznia. Wiara w sukces wkrótce zamienia się w prawdziwą obsesję. Przedszkolanka to film o granicach pomiędzy byciem rodzicem a nauczycielem.11. SZKOŁA ROCKAPrzyjemna komedia, przy której Twój mózg będzie mógł odpocząć po ciężkim dniu w szkole. Dewey Finn to muzyk próbujący spłacić narastające długi. Dzięki podstępowi, zostaje zatrudniony w prestiżowej szkole podstawowej. Klasa ułożonych dzieci, powoli zamienia się w członków zespołu rockowego …


12. ZŁA KOBIETA – BAD TEACHERKolejna szkolna komedia, która nie wysili za bardzo Twoich komórek mózgowych. Elizabeth Halsey (Cameron Diaz), to nauczycielka, która raczej nie traktuje swojego zawodu zbyt poważnie. Wszystko zmienia się, gdy w grę zaczynają wchodzić duże pieniądze …13. DOSIĘGNĄĆ KOSMOSU (1999)W  marzenia Homera o podboju kosmosu nie wierzy nikt. Nawet jego własny ojciec, według którego Homer powinien kontynuować rodzinną tradycję i pracować w kopalni. Jest tylko jedna osoba, która wierzy w sukces Homera – jego nauczycielka. Dosięgnąć Kosmosu pokazuje jak wielkie znaczenie ma wiara w drugiego człowieka. 


14. PAN LAZHAR (2011) Pan Lazhar to edukacyjny  tradycjonalista, próbujący wpasować się do realiów nowoczesnej szkoły. Mimo popełnianych błędów, w końcu udaje mu się nawiązać wspólny język ze swoimi uczniami i wyciągnąć z nich to, czego nie udało się żadnemu z jego poprzedników. Pan Lazhar to film o tym, że relacje międzyludzkie nie znają podziału na rasę, wiek, czy wyznawaną religię. 


15. Z DYSTANSU (1999)


Henry Barthes, grany przez Andrew Brody (znamy go z głównej roli w filmie “Pianista”), to człowiek, który bardzo często zmienia miejsce swojej pracy. Jego podejście radykalnie się zmienia po przeczytaniu jednego sprawdzianu …16. WHIPLASH (2014)Młody student z wielkimi ambicjami w starciu z despotycznym nauczycielem perfekcjonistą. W tym filmie możesz spodziewać się hektolitrów potu, krwi i łez. To naprawdę mocny film opowiadający o konieczności przekraczania granic w celu osiągnięcia mistrzostwa.


17. KONCERT NA 50 SERC (1999)


KLIKNIJ W MARYLĘ, ABY PRZEJŚĆ DO CENEO

Główny wątek filmu to próba odbudowania własnego życia poprzez pracę w szkole. W rolę nauczycielki wciela się Meryl Strip. Oprócz niej, w filmie zobaczymy też Glorię Estefan, więc możemy spodziewać się dużo świetnej muzyki.18. NOTATKI O SKANDALU (2006)Romans między nauczycielką, a jej 15-letnim uczniem brzmi dość intrygująco. Utrzymanie takiego sekretu jest dość karkołomnym wyczynem. Czy prawda wyjdzie na jaw?19. DYREKTOR SZKOŁY (1987)Na koniec trochę sensacji. Tym razem główną postacią jest dyrektor szkoły. Wprowadzenie kontroli w szkole wypełnionej przemocą i narkotykami jest trudne, dlatego do gry wchodzi “prawdziwy facet”, który posprząta nieco ten bałagan.20. GWIAZDY NA ZIEMI (2007)

Gwiazdy na Ziemi to produkcja indyjska. Opowiada o chłopcu z problemami w nauce. Wkrótce na swej drodze spotyka nauczyciela, który odkryje jego ogromny potencjał. 

Czy ta lista jest wyczerpana? Czy da się jeszcze coś do niej dopisać? SKOMENTUJ TUTAJ NA FB

Daj trochę inspiracji nauczycielom i podziel się z nimi tym postem!

Kategorie: Edukacja

2 Komentarze

Kati · 4 września 2020 o 4:12 pm

A gdzie
Zabrakło na tej liście https://www.filmweb.pl/film/Wolność+słowa-2007-236147

Wiedzma · 1 września 2020 o 12:24 pm

No przecież Akeelah i jej nauczyciel 🙂
https://en.wikipedia.org/wiki/Akeelah_and_the_Bee

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *